Elektrická požární signalizace
Požární ochrana ukládá právnickým osobám a podnikajícím fyzickým osobám povinnost obstarávat a zabezpečovat v potřebném množství a druzích požární techniku, věcné prostředky požární ochrany a požárně bezpečnostní zařízení se zřetelem na požární nebezpečí provozované činnosti a udržovat je v provozuschopném stavu.
Jedním z druhů požárně bezpečnostních zařízení je elektrická požární signalizace (EPS), která zajišťuje pomocí hlásičů včasnou signalizaci požáru. Signály z hlásičů požáru jsou přijímány ústřednou EPS, která bývá umístěná na informacích, vrátnici, recepci, v místnosti ostrahy apod. Ústředna ve většině případů funguje v režimu DEN a NOC. V režimu DEN je ve většině případů zajištěna stálá obsluha, která v případě signálu požáru má určitou dobu na prověření dané situace (zjišťění, zda hoří nebo ne) a případně odvolání planého poplachu. Pokud poplach neodvolá, tak EPS přivolá pomocí zařízení dálkového přenosu (ZDP) jednotku požární ochrany (PO). V případě, že není zajištěna stálá obsluha (režim NOC), je jednotka PO přivolána neprodleně.
Systém EPS nemusí být v každém objektu – o jeho případné instalaci rozhoduje projektová dokumentace, zejména pak Požárně bezpečnostního řešení stavby. Pokud už je EPS do objektu navržena, může v některých případech ovlivňovat další systémy požární bezpečnosti staveb a jiné technologické zařízení (např. sprinklerová zařízení, zařízení pro odvod kouře a tepla, odblokování klíčového trezoru, vypínání vzduchotechniky, otevírání únikových dveří, zavírání požárních uzávěrů, spouštění sirén a majáků, evakuačních rozhlasů, evakuačních výtahů apod.).
EPS se skládá z hlásičů požáru, ústředny EPS a doplňujících zařízení. Hlásiče pomocí čidel vyhodnocují určité fyzikální parametry a jejich změny provázející vznik požáru a vysílají příslušný signál.
1. Hlásiče požáru podle způsobu spouštění můžou být tlačítkové nebo samočinné
- Tlačítkové hlásiče – jsou umístěny na stěně a nevyhodnocujížádné vnější fyzikální parametry, ale fungují na reakci osob – pokud osoba zpozoruje požár, rozbije sklíčko, stiskne tlačítko a signál jde do ústředny EPS.
- Samočinné hlásiče – bývají umístěny na stropě a reagují na výskyt nebo změnu fyzikálních parametrů požáru bez nutnosti zásahu lidského činitele.
Samočinné hlásiče se dále dělí na hlásiče bodové a lineární
- Bodové hlásiče sledují fyzikální parametry na jednom místě.
- Lineární hlásiče sledují změnu fyzikálních parametrů na určitém úseku.
Rozdělení hlásičů podle sledovaných parametrů
- Teplotní hlásiče vyhodnocují překročení určité teploty a rychlost jejího zvyšování.
- Kouřové hlásiče vyhodnocují vznik požáru na základě zjištění přítomnosti aerosolů
- Multifunkční hlásiče kombinují teplotní a kouřová čidla do jediné jednotky s možností volby typu čidel pro aktivaci
- Hlásiče vyzařování plamene reagují na vyzařování plamene v určité části spektra
- Speciální hlásiče se v ČR používají výjimečně mj. pro jejich nákladnost
2. Dále se hlásiče rozdělují podle způsobu vyhodnocení změn sledované veličiny, podle časového zpoždění a nebo jsou i speciální typy hlásičů
Ústředny EPS slouží pro:
- vyhodnocování signalizace hlásičů - stavy: funkce, porucha, požár
- ovládání připojených zařízení, zejména spouští a řídí evakuaci, větrání, sirény (případně evakuační rozhlas) a přivolává hasičskou pomoc
- kontrola provozuschopnosti celého systému EPS
- nepřetržité napájení hlásičů požáru a dalších prvků EPS.
Ústředna signalizuje minimálně tři základní stavy: PROVOZ, PORUCHA, POŽÁR. Ústředna EPS může požár signalizovat jednak obsluze, jednak pro signalizaci v objektu, nebo jeho části. Pomocí zařízení dálkového přenosu může být poplachový signál přenesen např. na ohlašovnu požáru HZS nebo bezpečnostní agenturu.
3. Přídavná zařízení
Mezi přídavná zařízení EPS patří např.:
- Zařízení dálkového přenosu – umožňuje přenos alespoň základních provozních stavů POŽÁR a PORUCHA na určené místo
- Obslužné pole požární ochrany – jejich prostřednictvím je možné provádět základní obsluhu EPS – využívají zejména hasiči.
- Klíčový trezor požární ochrany – je v něm uložen klíč od objektu pro usnadnění vstupu hasičů.
- Zařízení pro odvod kouře a tepla – zařízení umožňující automaticky nebo ručně otevřít střešní okno/dveře, které plní funkci kouřové klapky a odvést tak mimo prostory kouř, plyny a teplo vznikající při požáru.
EPS je poměrně složitý systém a osoby pověřené obsluhou a údržbou musí být proškoleny a seznámeny s obsluhou/údržbou EPS. Seznámení a školení provádí ve většině případů společnost, která provádí pravidelné kontroly a servis EPS.
Kontroly EPS
- 1x ročně – kontrola provozuschopnosti,
- 1× za 6 měsíců – zkoušky činnosti samočinných hlásičů požáru a zařízení, které EPS ovládá,
- 1x × za měsíc – zkoušky činnosti pro ústředny a navazující zařízení.
Zkoušky činnosti provádí osoby pověřené údržbou EPS. Kontrola provozuschopnosti nahrazuje zkoušku činnosti při shodném termínu provedení. O výsledku roční kontroly provozuschopnosti a půlroční kontrole a zkoušce činnosti je nutné vyhotovit doklad, a provést zápis do provozní knihy EPS, která je součásti každého systému EPS. K měsíčním zkouškám činnosti stačí provést zápis do provozní knihy EPS.
Je-li na EPS zjištěná závada, musí dojít k jejímu rychlému odstranění!
Obrázek 1 - Nepřístupné tlačítko EPS
Obrázek 2 - Ústředna EPS
Naše služby
Kontaktujte nás
Centrum BOZP a požární ochrany
K lindě 700/3, 190 15 Praha 9 - Satalice
Aktuality
13.11.2024
Bezpečnost a ochrana zdraví při práci (BOZP) je komplexní obor, který zahrnuje různé specializace. Proto je ideální, aby technik BOZP (odborně osoba odborně způsobilá v prevenci rizik ...
21.10.2024
Nouzové osvětlení patří mezi klíčová požárně bezpečnostní zařízení. Dle zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, je součástí zařízení určených pro bezpečný únik osob...