Hydranty
Pod pojem požární ochrana (PO) se mimo jiné řadí i pojem požárně bezpečnostní zařízení, o němž jsme psali v jednom z minulých článků. Jedním z druhů požárně bezpečnostního zařízení je zařízení pro zásobování požární vodou. Konkrétně o tom hovoří § 2 odst. 4 písm. e) vyhlášky o požární prevenci, že požárně bezpečnostním zařízením se rozumí zařízení pro zásobování požární vodou (např. vnější požární vodovod včetně nadzemních a podzemních hydrantů, plnících míst a požárních výtokových stojanů, vnitřní požární vodovod včetně nástěnných hydrantů, hadicových a hydrantových systémů, nezavodněné požární potrubí).
Dnešní článek je zaměřen konkrétně na hydranty, neboť hydranty jsou vybaveny mnohé budovy v naší zemi.
Hydranty můžeme rozdělit do tří základních skupin, a to nástěnné, nadzemní a podzemní. Hydrant je dle normy přípojka k systému zásobování vodou včetně uzavírací armatury. Požární hydrant je hydrant konstruovaný k dodávce vody pro hašení požáru v průběhu všech jeho fází.
Nástěnný hydrant zná asi každý z nás. Bývá ve firmách, v nákupních centrech, administrativních budovách apod. Společně s přenosnými hasicími přístroji tvoří základ požárního vybavení budov. Bývá umístěn v nástěnné skříňce spolu s požární hadicí. Slouží k rychlému zásahu proti požáru, zejména do doby příjezdu hasičské jednotky. Hydrantová skříň může být i uzamčená, ale klíček od zámku musí být dostupný (někdy bývá v požární skříňce hned vedle hydrantu).
Nástěnné hydranty se osazují ve výšce 1,1 m až 1,3 m nad podlahou (měřeno ke středu zařízení). Dispozičně se umísťují tak, aby k nim osoby měly snadný přístup a dvířka se mohla otevřít o 180 °. Pro instalaci hydrantových systémů je třeba zajistit přívod vody, aby v nejméně příznivém místě umožnilo přetlak minimálně 0,2 MPa.
Přestože PO (požární ochrana) staveb vyžaduje, aby k nástěnným hydrantům byl trvale udržován volný přístup, je tato povinnost velmi často porušována. Pro některé zaměstnance není problém před hydrantovou skříň postavit paletu s materiálem a nebo ho obestavět prodávaným zbožím. Je-li hydrant vybaven kovovými dvířky, častokrát se z něho stává „nástěnka“ – bývá obložen papíry, vzkazy apod. Z hlediska Po (požární ochrana) je tato skutečnost nepřípustná, neboť mnohdy pod hromadou papírů umístěných na hydrantu není samotný hydrant ani vidět.
Pozn. Volným přístupem k hydrantu se rozumí též řešení, kdy jsou přítokový ventil, proudnice nebo hadicový systém umístěny
a) v zaplombované hydrantové skříni, pokud k překonání tohoto zaplombování není třeba pomůcek, nebo
b) v uzamčené hydrantové skříni, pokud je v bezprostřední blízkosti viditelně umístěno zařízení umožňující odemčení.
Nadzemní hydrant je hydrant s přípojkou nad úrovní terénu určený pro používání užitkové vody nebo pro dodávání vody do protipožárních zařízení.
Podzemní hydrant je hydrant s přípojkou pod úrovní terénu určený pro používání užitkové vody nebo pro dodávání vody do protipožárních zařízení.
Nadzemní a podzemní hydranty musejí být také přístupné, a to zejména pro hasiče. Při příjezdu na místo zásahu právě z těchto hydrantů čerpají vodu, a pokud se na vyhrazené místo pro požární techniku postaví nezodpovědní řidiči, bývá požární zásah značně ztížený.
Jelikož se hydranty řadí mezi požárně bezpečnostní zařízení, je potřeba provádět pravidelně, a to minimálně 1x 12 měsíců nebo dle návodu výrobce, kontrolu provozuschopnosti hydrantu.
Kontrolu může provádět pouze oprávněná osoby (osoba odporně způsobilá v PO (požární ochrana), technik PO (požární ochrana) a případně proškolená osoba výrobcem zařízení. Kontrola musí obsahovat minimálně rozvinutí hadice, natlakování tlakem, který je v rozvodu budovy a zkontrolování:
- zařízení je volně přístupné a nepoškozené, komponenty nejsou zkorodované a jsou těsné,
- návody k obsluze jsou jasné a čitelné,
- umístění je zřetelně označeno,
- upevnění na stěnu je vhodné pro daný účel, je stabilní a pevné,
- průtok vody je dostatečný a rovnoměrný,
- tlakoměr (je-li namontovaný) pracuje správně a ve svém měřícím rozsahu,
- celá hadice je v pořádku, bez popraskání nebo jiných změn,
- buben na hadice se volně otáčí v obou směrech,
- stav přívodního potrubí vody,
- použití správného typu proudnice a zda je proudnice snadno ovladatelná
- atd.
Pozn. Každých 5 let se musí hadice u hydrantu natlakovat na nejvyšší pracovní tlak dle platných právních předpisů.
V případě, že je požární hydrant nezpůsobilý plnit svoji funkci, musí se tato skutečnost na hydrantu a v prostoru, ve kterém je instalován, zřetelně vyznačit. Provozovatel v takovém případě provede opatření k jeho neprodlenému uvedení do provozu a prostřednictvím odborně způsobilé osoby nebo technika PO (požární ochrana) zabezpečí v potřebném rozsahu náhradní organizační, popřípadě technická opatření. Náhradní opatření se zajišťují do doby opětovného uvedení zařízení do provozu.
V případě nedodržování podmínek požární bezpečnosti (nepřístupné hydranty, neprovádění kontrol, neodstraňování závad apod.) může být provozovateli uložena pokuta až do výše 1 000 000Kč (dle začlenění provozovaných činností).
Obrázek - Nástěnný hydrant
Naše služby
Kontaktujte nás
Centrum BOZP a požární ochrany
K lindě 700/3, 190 15 Praha 9 - Satalice
Aktuality
13.11.2024
Bezpečnost a ochrana zdraví při práci (BOZP) je komplexní obor, který zahrnuje různé specializace. Proto je ideální, aby technik BOZP (odborně osoba odborně způsobilá v prevenci rizik ...
21.10.2024
Nouzové osvětlení patří mezi klíčová požárně bezpečnostní zařízení. Dle zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, je součástí zařízení určených pro bezpečný únik osob...