Prevence rizik
Zaměstnavatel je povinen zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců při práci (BOZP) s ohledem na rizika možného ohrožení jejich života a zdraví, která se týkají výkonu práce. Dle zákoníku práce zaměstnavatel musí vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky vhodnou organizací BOZP a přijímáním opatření k předcházení rizikům.
Riziko můžeme chápat jako kombinace pravděpodobnosti a následku (rozsahu) možného zranění nebo poškození zdraví (nebo poškození majetku).
Prevencí rizik se rozumí všechna opatření vyplývající z právních a ostatních předpisů k zajištění BOZP a z opatření zaměstnavatele, která mají za cíl předcházet rizikům, odstraňovat je nebo minimalizovat působení neodstranitelných rizik.
Zaměstnavatel je povinen soustavně vyhledávat nebezpečné činitele a procesy pracovního prostředí a pracovních podmínek, zjišťovat jejich příčiny a zdroje. Na základě tohoto zjištění vyhledávat a hodnotit rizika a přijímat opatření k jejich odstranění a provádět taková opatření, aby v důsledku příznivějších pracovních podmínek a úrovně rozhodujících faktorů práce dosud zařazené podle zvláštního právního předpisu jako rizikové mohly být zařazeny do kategorie nižší (vyhl. č. 432/2003 Sb.).
Zajišťovat a provádět úkoly v hodnocení a prevenci rizik možného ohrožení života nebo zdraví zaměstnance je zaměstnavatel povinen provádět s ohledem na:
a) nebezpečí ohrožení bezpečnosti a zdraví zaměstnanců při práci ve všech oblastech činnosti zaměstnavatele,
b) základní znalosti a dovednosti zaměstnanců,
c) počet zaměstnanců, jejich odbornou připravenost a jimi vykonávanou práci.
V určitých případech si může zaměstnavatel plnění úkolů v prevenci rizik zajišťovat sám, ale ne vždy. Vše závisí na počtu zaměstnanců a znalostech.
Zaměstnává-li zaměstnavatel:
a) nejvýše 25 zaměstnanců, může zajišťovat úkoly v prevenci rizik sám, má-li k tomu potřebné znalosti,
b) 26 až 500 zaměstnanců, může zajišťovat úkoly v prevenci rizik sám, je-li k tomu odborně způsobilý, nebo jednou nebo více odborně způsobilými osobami,
c) více než 500 zaměstnanců, zajišťuje úkoly v prevenci rizik vždy jednou nebo více odborně způsobilými osobami.
Osoba odborně způsobilá v prevenci rizik v rámci prevence rizik musí identifikovat rizika, zhodnotit je a přijmout opatření k jejich minimalizaci. Hodnocení rizik by neměla dělat sama, je potřeba určité spolupráce s vedoucími pracovníky, techniky a technology, osobami, které mají znalosti o zařízeních ve firmách apod.
Co se týká výběru metod pro hodnocení rizik – každý se může rozhodnout, jakou metodu zvolí. Většina rizik pak má tabulkové zhodnocení, kdy se ve sloupečkách objevují pojmy jako specifikace činnosti, rizika a nebezpečí, opatření, navržené osobní ochranné pracovní prostředky a pak počet ohrožených osob, četnost vystavení riziku, stupeň poškození zdraví a výsledná míra rizika. Výsledkem hodnocení rizik bývá většinou číslo, tzv. míra rizika (MR), která je dána součinem několika kritérií hodnocení rizika. Kritéria poté tvoří výslednou míru rizika, která může být v nejlepším případě „zanedbatelná“ a v nejhorším případě „extrémně vysoká“.
Rizika se vyhodnocují ve všech oblastech a činnostech firmy. Ať už se jedná o administrativu, výrobu, obchod, sklady, stavebnictví, dopravu – všude se nějaká rizika vyskytují. Mnohdy se stane, že se nepodaří odhalit všechna rizika, proto je potřeba je pravidelně aktualizovat a udržovat.
Příklad rizik je uveden v následující tabulce. Tabulka obsahuje specifikaci činnosti, riziko a nebezpečí, opatření a slovní vyjádření míry rizika.
Specifikace činnosti |
Rizika a nebezpečí |
Opatření |
MR |
Pohyb po vnitřních komunikacích |
Poranění hlavy, horních a/nebo dolních končetin následkem zakopnutí, uklouznutí, pádu |
Sledovat kvalitu povrchu podlah a na nedostatky upozornit vedoucí zaměstnance; V prostorách společnosti se pohybovat se zvýšenou opatrností a při chůzi po schodech se přidržovat zábradlí nebo madel; |
zanedbatelná |
Ruční manipulace s chemickými látkami a chemickými přípravky |
Potřísnění chemickou látkou, zasažení očí nebo poleptání pokožky |
Pracovat se zvýšenou opatrností a pozorností; |
malá |
Obsluha a seřizování strojů a technických zařízení včetně VTZ |
Zachycení rotujícími částmi strojů |
Účastnit se školení obsluhy strojů, technických zařízení a/nebo manipulačních či dopravních prostředků podle návodu výrobce či dovozce nebo podle místního provozně bezpečnostního předpisu vydaného zaměstnavatelem; Dodržovat pokyny uvedené v návodu k obsluze; Pracovat se zvýšenou opatrností a pozorností; Dodržovat pracovní a technologické postupy; |
znepokojující |
Závěrem upozorňujeme, že nezajistí-li zaměstnavatel přijetí opatření potřebných k prevenci rizik, může mu být udělena pokuta až do výše 2 000 000Kč! A přijde-li inspektorát práce do společnosti na kontrolu, je to jeden z hlavní dokumentů, který bude po zaměstnavateli vyžadován.
Naše služby
Kontaktujte nás
Centrum BOZP a požární ochrany
K lindě 700/3, 190 15 Praha 9 - Satalice
Aktuality
13.11.2024
Bezpečnost a ochrana zdraví při práci (BOZP) je komplexní obor, který zahrnuje různé specializace. Proto je ideální, aby technik BOZP (odborně osoba odborně způsobilá v prevenci rizik ...
21.10.2024
Nouzové osvětlení patří mezi klíčová požárně bezpečnostní zařízení. Dle zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, je součástí zařízení určených pro bezpečný únik osob...