Vysoce toxické látky
S chemickou látkou nebo směsí, jejichž definice jsou uvedený níže, se jistě každý z nás už setkal a téměř s jistotou se dá říct, že je i denně používáme (hygiena, úklid), aniž bychom jim věnovali nějakou zvláštní pozornost. Ovšem existuje jedna skupina látek, kde je opravdu potřeba dbát vysoké pozornosti a opatrnosti a dodržovat určité pravidla. Jedná se o vysoce toxické látky a směsi, které jsou pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) výraznou kapitolou.
Za vysoce toxické látky a směsi jsou považovány ty látky a směsi, které mají dle nařízení Evropského parlamentu a Rady ES č. 1272/2008 přiřazenou třídu nebezpečnosti a kategorii: akutní toxicita kategorie 1 a 2 / Acute Tox. 1 a 2/ s větou H 300, H 310 a H330.
Pokud zaměstnavatel nakládá (nakládáním s nebezpečnými chemickými látkami a chemickými směsmi je jejich výroba, dovoz, distribuce, prodej, používání, skladování, balení, označování a vnitropodniková doprava) s vysoce toxickou chemickou látkou nebo směsí, jsou na něj kladeny větší nároky, než na ostatní nebezpečné chemické látky a směsi. Pojďme se nyní podívat na základní zásady nakládání s vysoce toxickými látkami z pohledu BOZP:
- Nikdo nesmí nabízet, darovat, prodávat ani jinak dodat, přenechat nebo obstarat nebezpečné chemické látky a chemické směsi klasifikované jako vysoce toxické jiným osobám, nejsou-li tyto osoby oprávněny k nakládání s nimi.
Pzn. Za fyzické osoby odborně způsobilé pro nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a chemickými směsmi klasifikovanými jako vysoce toxické se považují
a) absolventi vysokých škol, kteří
- získali vysokoškolské vzdělání v akreditovaném magisterském studijním programu všeobecné lékařství, zubní lékařství nebo stomatologie, farmacie, nebo v akreditovaných magisterských studijních programech v oblasti veterinárního lékařství a hygieny nebo ochrany veřejného zdraví,
- získali vysokoškolské vzdělání v oblasti oborů chemie,
- získali vysokoškolské vzdělání v oblasti skupiny učitelských oborů se zaměřením na chemii, nebo
- získali vysokoškolské vzdělání a mají doklad o absolvování celoživotního vzdělávání v oboru toxikologie,
- získali vysokoškolské vzdělání v akreditovaném magisterském studijním programu rostlinolékařství nebo ochrana rostlin, popřípadě v rámci programu celoživotního vzdělávání v tomto oboru,
b) fyzické osoby, které mají jiné vzdělání, než je uvedeno v písmenu a), a které se podrobily úspěšné zkoušce odborné způsobilosti a mají osvědčení o odborné způsobilosti k nakládání s chemickými látkami a chemickými směsmi klasifikovanými jako vysoce toxické.
Pro úspěšné absolvování zkoušky musejí uchazeči prokázat požadované znalosti., např.:
- Znát právní předpisy,
- Znátcesty vstupu do organismu člověka obecně a se zaměřením na látky, se kterými uchazeč nakládá nebo bude nakládat,
- Znátpůsobení látek na zdraví člověka (akutní otrava, chronická otrava) se zaměřením na látky, se kterými uchazeč nakládá nebo bude nakládat,
- Znátzásady bezpečnosti a hygieny práce,
- Znátzásady první předlékařské pomoci,
- Znát požadavky nazneškodňování látek a zásady ochrany životního prostředí.
- Nikdo nesmí nabízet, darovat, prodávat ani jinak dodat, přenechat nebo obstarat pro fyzickou osobu mladší 18 let nebo osobu, jejíž svéprávnost byla soudem omezena, vysoce toxické CHLaS!
- Právnické osoby a podnikající fyzické osoby smějí nakládat s NCHLaS vysoce toxickými jen tehdy, jestliže jejich nakládání mají zabezpečeno fyzickou osobou odborně způsobilou.
Pzn. Jednotlivé činnosti v rámci nakládání s těmito chemickými látkami a chemickými směsmi může vykonávat i zaměstnanec, kterého fyzická osoba odborně způsobilá prokazatelně zaškolila. Opakované proškolení se provádí nejméně jedenkrát za 2 roky. O školení a proškolení musí být pořízen písemný záznam, který je právnická osoba nebo podnikající fyzická osoba povinna uchovávat po dobu 3 let. Ustanovení tohoto odstavce se nevztahuje na provozování speciální ochranné dezinfekce, dezinsekce a deratizace!
- Tyto látky nesmí být prodávány v prodejních automatech a do přinesených nádob.
- Dále musí právnické osoby a podnikající fyzické osoby vydat pro pracoviště, na němž se nakládá s vysoce toxickými látkami a směsmi, písemná pravidla o bezpečnosti, ochraně zdraví a ochraně životního prostředí při práci s nimi.
- Vysoce toxické látky musejí být skladované v prostorách, které jsou uzamykatelné, zabezpečené proti vloupání a vstupu nepovolaných osob. Při skladování musí být vyloučena záměna a vzájemné škodlivé působení uskladněných chemických látek a chemických směsí a zabráněno jejich pronikání do životního prostředí a ohrožení zdraví fyzických osob!
- Právnické osoby a podnikající fyzické osoby, které nakládají s vysoce toxickými látkami a směsmi, jsou povinny vést evidenci těchto chemických látek a chemických směsí. Evidence se vede pro každou nebezpečnou chemickou látku a chemickou směs odděleně a evidenční záznamy musí obsahovat:
- údaje o přijatém a vydaném množství,
- stavu zásob
- jméno a příjmení osoby (název nebo firmu), které byly vydány.
Evidenční záznamy se uchovávají nejméně po dobu 5 let po dosažení nulového stavu zásob vysoce toxické látky nebo směsi. (pzn. nevztahuje se na provozování speciální ochranné dezinfekce, dezinsekce a deratizace a na vedení evidence chemických látek a chemických směsí, které jsou výbušninami.
Obrázek 1 – U vysoce toxických látek je potřeba vždy dodržovat zásady BOZP!
Naše služby
Kontaktujte nás
Centrum BOZP a požární ochrany
K lindě 700/3, 190 15 Praha 9 - Satalice
Aktuality
13.11.2024
Bezpečnost a ochrana zdraví při práci (BOZP) je komplexní obor, který zahrnuje různé specializace. Proto je ideální, aby technik BOZP (odborně osoba odborně způsobilá v prevenci rizik ...
21.10.2024
Nouzové osvětlení patří mezi klíčová požárně bezpečnostní zařízení. Dle zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, je součástí zařízení určených pro bezpečný únik osob...